OverDWARS en LAVA legden aan tien jonge kandidaten van GroenLinks-PvdA vragen voor over hun achtergronden en politieke visies. Vandaag:

Naam: Jimme Nordkamp

Voornaamwoorden: Hij/hem

Geboorteplaats + jaar: Oldenzaal, 1996

Kun je beginnen met jezelf voor te stellen?

Mijn naam is Jimme Nordkamp. In september ben ik 29 jaar geworden. Al mijn hele leven ben ik woonachtig in de regio Twente. Ik voel mij thuis in de regio maar ben dankbaar dat ik in Den Haag middels mijn werk in de Kamer op zo’n bijzondere manier geprikkeld en uitgedaagd wordt. Deze combinatie ervaar ik als een verrijking van mijn leven. Vanaf mijn 21e ben ik politiek actief. In 2018 werd ik lijsttrekker voor de PvdA in Losser. Op m’n 23e werd ik lid van het landelijk partijbestuur en op mijn 25e werd ik wethouder in de gemeente Losser. Sinds de vorige Kamerverkiezingen ben ik lid van de Tweede Kamer namens GroenLinks-PvdA

Wat dreef jou om de politiek in te gaan?

Ik kom niet uit een politiek gezin en was ook niet op jonge leeftijd al politiek actief. Achteraf gezien denk ik dat ik in mijn jeugd al wel beschikte over een bovenmatig gevoel voor sociale rechtvaardigheid. In mijn dorp was er veel onvrede over bijvoorbeeld de woningbouwcorporatie of de gemeente an sich. Dat wakkerde bij mij nieuwsgierigheid aan over de gemeentepolitiek. De verkiezingsnederlaag van de PvdA in 2017 triggerde mij om daadwerkelijk politiek actief te worden.

Wie is jouw politieke idool?

Ik heb geen idool.

Hoe zou jij je eigen politiek stijl omschrijven?

Ik krijg vaak terug van mensen dat ik een degelijke en betrouwbare indruk maak. Ik ben niet activistisch maar vooral ideologisch ingesteld. Ik ben sociaaldemocraat in hart en nieren. Ik word elke dag wakker om te strijden voor een rechtvaardigere samenleving maar weet ook dat de politiek smalle marges kent en dat kleine stapjes vooruit, of soms erger voorkomen, ook de moeite waard kan zijn.

Voor welk onderbelicht thema moet er meer aandacht komen?

Verheffing. Als we praten over welvaart dan praten we teveel over geld of materiële spullen. We hebben ook de plicht om de mens te faciliteren en te stimuleren om zichzelf te ontplooien. Niet alleen via onderwijs maar ook via kunst en cultuur of de publieke omroep. Een mens leert hierdoor breder naar de wereld te kijken, zelfstandig kritisch na te denken maar ook ontwikkelingskansen te herkennen, ook ben ik er van overtuigd dat onze samenleving hierdoor sterker wordt.

Hoe ziet jouw ideale coalitie er uit? Geef een idealistisch en, gezien de peilingen, realistisch antwoord.

Dat ligt niet perse heel ver uit elkaar. Wat er nu nodig is, is stabiliteit en richting. Dat moeten we doen met betrouwbare partijen die hebben aangetoond het land te kunnen besturen en die bereid zijn algemene belangen boven individuele belangen te plaatsen en te durven denken aan de lange termijn in plaats van de korte termijn. Daarom gaat mijn voorkeur uit naar kabinet met als basis GL-PvdA, CDA en D66, verder moeten we zien wie we nog meer nodig hebben. In dit land moeten we elkaar vinden in het midden en het is aan ons om dat midden naar links te trekken. Stabiliteit en richting.

Het vertrouwen in de politiek is historisch laag. Als je Tweede Kamerlid wordt, hoe ben je van plan om hier mee om te gaan?

Niet te veel beloven en niet hongerig de krantenkoppen najagen om politiek te bedrijven enkel op basis van de waan van de dag. Mensen geen probleem aanpraten en overtuigen dat iets vandaag fout is en morgen opgelost kan worden, maar mensen overtuigen waarom onze maatschappijvisie niet alleen vandaag goed is maar ook morgen en volgend jaar.

Welke rol zou de (nieuwe) PJO moeten hebben binnen de partij?

Rebelse waakhond. Zij zijn niet gebonden aan bredere afspraken tussen partijen of gehecht aan gebruikelijke werk- en denkwijze en kunnen daardoor als frisse buitenstaander kritische vragen stellen. Niet perse om gelijk te krijgen maar wel om onze beweging scherp te bevragen op hoe onze politieke principes in de praktijk worden toegepast.

Stel jezelf een bonusvraag!

Pas. Ben al lang genoeg van stof geweest volgens mij, maar mochten jullie met mij in gesprek willen dan sta ik daar altijd voor open. Ik vind het belangrijk dat onze politieke beweging ook de gematigde kiezers uit de regio aan zich weet te binden en tegelijkertijd op groot draagvlak onder activistische jongeren kan rekenen. Mochten daar ideeën over zijn dan ben ik zeer bereid om daarover te sparren.