Politics

DWARS en JS spreken zich uit over Iran

14 March 2026

Al 47 jaar leeft het Iraanse volk onder de onderdrukking van het regime en de Revolutionaire Garde (IRGC). Generaties Iraniërs zijn opgegroeid met censuur, geweld en angst. Toch blijven mensen, vaak met gevaar voor hun leven, de straat op gaan voor vrijheid, waardigheid en democratie. In januari werden in slechts enkele dagen tijd duizenden, volgens sommige schattingen zelfs tienduizenden, demonstranten gedood. Hun moed verdient onze solidariteit en steun.

Dat de IRGC inmiddels als terroristische organisatie wordt aangemerkt, is daarom een terechte stap. Het geweld en de onderdrukking van het regime moeten ondubbelzinnig worden veroordeeld.Maar solidariteit met het Iraanse volk betekent ook dat we consequent blijven in onze verdediging van het internationaal recht. De militaire interventie van Israël en de Verenigde Staten in Iran is in strijd met dat recht. Bombardementen op burgerdoelen, waaronder scholen en ziekenhuizen, met honderden burgerdoden als gevolg zijn onacceptabel. Wie dat goedpraat, accepteert uiteindelijk het recht van de sterkste in plaats van de kracht van het recht.

Het geweld dreigt zich bovendien verder te verspreiden naar andere landen in de regio, met alle gevolgen van dien voor tientallen miljoenen mensen.

Er kunnen meerdere waarheden naast elkaar bestaan. Het terroristische optreden van de IRGC moet worden veroordeeld. De illegale militaire interventie in een soevereine staat moet worden veroordeeld. En aanvallen op burgers, door wie dan ook, moeten worden veroordeeld.

De geschiedenis leert ons dat bommen geen vrede brengen. Als dat zo was, was het Midden Oosten al lang de meest vreedzame regio ter wereld. Westerse inmenging heeft Iran en de regio eerder juist verder gedestabiliseerd. Denk aan de door de CIA gesteunde staatsgreep van 1953, de 1953 Iranian coup d’état, waarbij de democratisch gekozen premier Mohammad Mosaddegh werd afgezet.

Als Jonge Socialisten en DWARS kiezen wij niet voor geopolitieke machtsspelletjes, maar voor mensen. Voor de vrijheid, veiligheid en zelfbeschikking van het Iraanse volk. Voor internationaal recht boven militair machtsvertoon. En voor de escalatie te stoppen, diplomatie en vrede.Geen Mullahs. Geen Shah. Geen buitenlandse bommen.

Daarom roepen wij de Nederlandse regering op om zich actief in te zetten voor de bescherming van het Iraanse volk. Door consequent het internationaal recht te verdedigen. Door zich uit te spreken tegen aanvallen op burgers. En door binnen de EU en de VN te pleiten voor diplomatie, de escalatie te stoppen en een vreedzame oplossing. Nederland moet kiezen voor mensenrechten en vrede.

Related News

Politics

DWARS en JS spreken zich uit over Iran

...

14 March 2026
Politics

DWARS en JS spreken zich uit over Iran

...

14 March 2026
Politics

DWARS en JS spreken zich uit over Iran

...

14 March 2026